Polski Ład 2.0 wprowadza kolejne zmiany, jeśli chodzi o zasady opłacania podatku PIT. Jak rozliczyć PIT według nowych zasad? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Nowy Polski Ład – jak rozliczyć PIT za 2022 w 2023 roku?
- Gdzie rozliczyć PIT za 2022 rok?
- Jak skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej?
Od 1 lipca 2022 roku zmieniły się zasady opłacania podatku PIT. Na czym polegają zmiany? Jakie nowe zasady wprowadzono przez Polski Ład 2.0? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie. W drugiej części treści podpowiadamy również, w jaki sposób można łatwo wysłać deklarację PIT, bez konieczności wychodzenia z domu.
Nowy Polski Ład – jak rozliczyć PIT za 2022 w 2023 roku?
W 2022 roku Polski Ład wprowadził pewne zmiany, jeśli chodzi o kwestię opłacania podatku PIT. Do rozliczenia 2022 roku w 2023 roku należy zastosować jedną z kilku zasad, którą podatnik może sam wybrać, biorąc pod uwagę – na przykład – opłacalność. A zatem można rozliczyć cały rok 2022, stosując zasadę podstawową, która została uchwalona 1 lipca 2022 roku. Dostępna jest zasada podstawowa z dodatkową modyfikacją rozliczenia PIT, a dokładniej zmieniając formę opodatkowania.
Podatnicy mogą także zdecydować się na rozliczenie według nowych reguł, które zostały ustalone 1 lipca 2022 roku, ale jednocześnie obliczając podatek hipotetyczny, który obowiązywał do 1 lipca 2022 roku. Wybierając trzecią zasadę, podatnik może liczyć na zwrot różnicy.
Warto pamiętać o tym, że jeśli przed zmianami wprowadzonymi 1 lipca 2022 roku obowiązywała dana ulga, która później została usunięta albo zmodyfikowana, w rocznym rozliczeniu nie będziesz mógł jej wykorzystać.
Możliwe jest to tylko w szczególnej sytuacji, którą wskazuje ustawa o podatku PIT – a mianowicie wtedy, gdy decydujesz się na wyliczenie podatku według zasad obowiązujących do 1 lipca 2022 roku.
Do zmian wprowadzonych przez Polski Ład zalicza się także kwestię związaną ze składką zdrowotną. Ponownie staje się ona częścią, która ma wpływ na ostateczną kwotę podatku. Jednakże nie odlicza się jej teraz od podatku, a od dochodu.
Ponadto podatników obowiązuje limit, co oznacza, że nie będziesz mógł odliczyć rocznie więcej niż 8700 zł albo 50% poniesionego wydatku. Pierwszy limit dotyczy podatku liniowego, drugi natomiast tak zwanych ryczałtowców.
Rozliczając PIT za 2022 roku, możesz skorzystać także z ulgi 4+, jeśli oczywiście wychowujesz czwórkę lub większą ilość dzieci. Ulga ta to nic innego, jak zwolnienie z podatku dochodowego i obowiązuje przychód, który maksymalnie może wynosić 85 528 zł rocznie.
Gdzie rozliczyć PIT za 2022 rok?
W jaki sposób rozliczyć PIT za 2022 rok? Dziś deklarację możesz złożyć bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy odpowiedni program, aby rozliczyć PIT online, który dostępny jest właściwie za darmo. Dlaczego warto korzystać z programów do rozliczania PIT online?
Do zalet takiego rozwiązania zalicza się przede wszystkim fakt, że narzędzia tego rodzaju minimalizują ryzyko popełnienia błędów podczas wyboru odpowiedniej deklaracji oraz późniejszego wypełniania dokumentu. Ponadto, aby wypełnić deklarację, wystarczy mieć laptop czy tablet oraz dostęp do Internetu. A zatem swoją deklarację PIT możesz wysłać w każdej chwili, bez względu na to, gdzie się w danym momencie znajdujesz.
Programy do wysyłania PIT online to doskonałe narzędzie dla tych osób, które nie znają się właściwie na deklaracjach tego rodzaju oraz nie są na bieżąco z ewentualnymi zmianami, które wprowadza – na przykład – Nowy Polski Ład.
Prowadzisz działalność gospodarczą? Nie wiesz, jak wyliczyć podatek oraz obciążenia ubezpieczeniowe? Warto w takiej sytuacji wykorzystać zaproponowany przez Polski Ład kalkulator, dzięki któremu możesz sprawdzić także prognozowaną wartość nie tylko podatku do zapłaty, ale i składek ZUS czy składek przeznaczonych na zdrowotne ubezpieczenie.
Taki kalkulator uwzględnia przede wszystkim przychód podatnika z tytułu gospodarczej działalności, ze źródeł wpływających na naliczenie solidarnościowej daniny oraz przychód małżonka, który jest przez niego uzyskiwany według standardowej skali podatkowej.
Jak skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej?
Rozliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy wybranie odpowiedniej ulgi podatkowej wcale nie musi być skomplikowane. Przy rozliczeniu rocznym wystarczy skorzystać ze wspomnianego programu do PIT, aby można było uniknąć błędów w podatku dochodowym. Dzięki temu nie trzeba na bieżąco kontrolować zmian w ustawach podatkowych, jakie Ministerstwo Finansów wielokrotnie wprowadza w ostatnich miesiącach. Korzystając z programu do PIT, można też szybciej uzyskać zwrot podatku bez względu na to, czy ktoś korzysta z zasad ogólnych (a więc wybrał skalę podatkową).
Wynika to z tego, że organ podatkowy może szybciej otrzymać PIT wysłany drogą elektroniczną niż przy korzystaniu z tradycyjnej poczty. Od dnia złożenia zeznania do urzędu skarbowego podatnik dysponuje też Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru. Nie ma więc wątpliwości, że przesłał PIT w wymaganym terminie złożenia formularza.
Dużą zaletą programu jest to, że nawet jeżeli podatnicy uzyskujący przychody z działalności wykonywanej osobiście mają trudności z wypełnieniem formularza, to kreator przeprowadzi ich przez cały proces. W taki sam sposób można skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz możliwości odliczenia składki zdrowotnej.
W niektórych przypadkach na wniosek podatnika można ograniczyć pobór zaliczek na podatek, więc trzeba mieć to na uwadze przy składaniu PIT. Jeżeli natomiast przy korzystaniu z ulgi dla klasy średniej lub przy rozliczaniu podatku w formie karty podatkowej warto poradzić się księgowej. Pozwoli tu zyskać pewność, że składka zdrowotna została w całości opłacona, a podane koszty uzyskania przychodu są zgodne z tym, co jest dostępne dla osób fizycznych.
Podatek dochodowy w ostatnich miesiącach uległ kilku zmianom, podobnie jak wysokość składki zdrowotnej, a już niedługo wzrosną składki ZUS. Przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać i upewnić się, że nie miała miejsca likwidacja ulgi, z której korzystają. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku czekają nas kolejne zmiany podatkowe, dlatego warto korzystać ze stale aktualizowanego programu.
Przypominamy, że dalsze rozpowszechnianie artykułu wymaga uzyskania zgody.