Sposoby na codzienne oszczędzanie

Sposoby na codzienne oszczędzanie. 5 sprawdzonych i jeden, który cię zaskoczy!

Żyjemy w niepewnych czasach, gdzie wydatki związane z codziennym utrzymaniem wzrastają z dnia na dzień. Wielu z nas szuka dodatkowego źródła utrzymania. Sposoby na codzienne oszczędzanie są na wyciągnięcie ręki. Tylko jak to robić mądrze?

Planuj posiłki i zakupy!

O tym, że jeśli idziesz na zakupy z pustym żołądkiem, to kupisz więcej niepotrzebnych produktów, zapewne już wiesz. Po prostu nasz organizm zachowuje się wtedy jak dziecko w sklepie ze słodyczami – chciałoby zjeść jak najwięcej. Pierwszą i naczelną zasadą niech więc będzie, aby nie chodzić do sklepu na szybko i na głodno.

Wystarczy raz w tygodniu usiąść na spokojnie i zastanowić się nad posiłkami na cały tydzień. Poczucie, że to strata czasu mija w momencie, gdy faktycznie stosujesz się do wyznaczonego planu. Nagle zyskujesz czas na inne rzeczy, bo nie musisz tak często chodzić do sklepu. Kolejny plus, to fakt, że wydajesz mniej. Bo istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kupisz coś bez zastanowienia.

Zobacz również: Oszczędzanie to sztuka której możesz się nauczyć!

Robiąc zakupy raz w tygodniu nie tylko dyscyplinujesz siebie ale i swoje wydatki. Masz więc o wiele większą kontrolę nad tym, gdzie uciekają twoje pieniądze. Kolejny krok to zapisanie kwot z paragonów w specjalnym miejscu. Bez względu czy będzie to arkusz kalkulacyjny czy zeszyt, zapisz ile wydajesz na konkretne rzeczy. Czarno na białym zobaczysz na czym możesz realnie zaoszczędzić.

Zrezygnuj z subskrybcji z których nie korzystasz!

W internecie znajdziemy co najmniej pięć platform z dostępem do seriali. Do tego około czterech z audiobookami i tyle samo z książkami w formie ebooka. Jednak warto przyjrzeć się temu, z czego tak naprawdę korzystamy. Być może praca na tyle nas pochłania, że nie mamy czasu ani siły na czytanie czy oglądanie seriali. Może też słuchanie audiobooków przestało nam się podobać, ale wciąż płacimy za subskrypcję? Czas to anulować i znaleźć darmowe alternatywy, których jest całkiem sporo jeżeli tylko dobrze poszukać.

Przeglądnij umowy na usługi

Sposoby na codzienne oszczędzanie to również świadome podpisywanie umów z dostawcami usług. Być może warto przyglądnąć się podpisanej umowie i temu, za co faktycznie płacimy a z czego korzystamy. Rozbieżności w przypadku wielu usług mogą być ogromne!

Kupuj z drugiej ręki

Czasy szmateksów, czy też jak inni mówią „lumpeksów” przechodzą właśnie prawdziwy boom. Nic dziwnego, bo szukając wśród wieszaków czy sterty ubrań można znaleźć prawdziwe perełki. Do tego powstaje coraz więcej portali specjalnie dedykowanych właśnie sprzedaży ubrań i rzeczy używanych. Aby podreperować domowy budżet, warto więc wystawić na nich rzeczy w których już nie chodzimy. Można też kupić ubrania w świetnym stanie za jedną trzecią ceny. W cięższych ekonomicznie czasach, to bardzo mądry wybór!

Myśl o dobrobycie

Bez względu na to, czy masz miliony na koncie czy też ledwo wiążesz koniec z końcem, bądź wdzięczny za to co masz. Finansowi giganci oraz osoby uczące o efektywnym zarabianiu wciąż powtarzają, że ciągłe zamartwianie się o swoją finansową przyszłość może doprowadzić tylko do jednego – do samo spełniającej się przepowiedni. Dlatego też postaraj się z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jakkolwiek będzie – będzie dobrze!

Sposoby na codzienne oszczędzanie – nie na sobie!

Ta propozycja zapewne cię zaskoczy. No bo z logicznego punktu widzenia – skoro mam oszczędzać, to zacznę właśnie od siebie. A jednak, nie wolno zaniedbać ci twojego zdrowia. Komponuj codzienną dietę w ten sposób, aby spożywać zdrowe i w pełni zbilansowane posiłki dostosowane do twoich potrzeb.

Leki które będziesz zmuszona kupić podczas ewentualnego leczenia będą o wiele droższe niż codzienne zdrowe jedzenie. Trzymaj się więc tego i dbaj o siebie a z pewnością zauważysz pozytywną różnicę w swoim portfelu i samopoczuciu!