Czy praca on-line jest dla każdego

Czy praca on-line jest dla każdego? Home office nie taki piękny!

Czasy pandemii, póki co już za nami i część z nas ochoczo wróciła do biur. Jednak wiele firm zobaczyło, że można funkcjonować bez kosztów ponoszonych na wynajmowanie powierzchni biurowej. Część pracowników również chwali sobie taką formę pracy. Jednak czy praca on-line jest dla każdego?

Wymagania przy pracy zdalnej

Powiedzmy sobie od razu, że nie każda profesja może być przeniesiona do pracy zdalnej. Sprzedawca w sklepie albo farmaceuta raczej nie będzie mógł prowadzić swojej działalności z własnego domu. Jednak chociażby księgowy czy programista, spokojnie może się na to zgodzić. Oferta taka kusi, bo zalet takiej pracy jest ogromnie dużo. Jednak człowiek musi mieć konkretne predyspozycje.

Jedna z najważniejszych, to umiejętność bycia sobie szefem i sporządzanie dobrego planu pracy. Osoba taka musi mieć wyrobione silne poczucie sprawczości względem postawionych wcześniej zobowiązań. W przypadku mniejszych projektów, nie będzie to może aż tak ważne, jednak te większe wymagające sporo czasu, wymagają codziennej pracy. Dobra i przemyślana organizacja to więc podstawa.

Zobacz również: Jak rozliczać pracę on-line?

Kolejna to wymagania sprzętowe- dobre i stabilne łącze internetowe to absolutne „must have”. Kolejna sprawa to służbowy laptop, który musi spełniać najwyższe standardy, aby nie wieszał się co chwilę podczas wideokonferencji. Słuchawki i odpowiednie biurko do pracy również się przyda. Nie da się spędzić kilku godzin na kanapie bez bólu pleców. Nasze ciało zwyczajnie tego nie lubi.

Charakter pracownika kluczowy

Są ludzie, którzy nie potrafią żyć bez kontaktu z drugim człowiekiem. Przychodzą do pracy i od razu zamieniają słówka ze znajomymi z działu. Przymusowy home office dla nich to prawdziwa katastrofa. Jednak bywa i tak, że samodzielna praca w domu jest najlepszym rozwiązaniem, bo zwyczajnie nic nie odrywa od wyznaczonych na ten dzień zadań. Również i tu tkwi pułapka – praca bez rozmowy z innymi może zwyczajnie przytłoczyć albo doprowadzić do stanów depresyjnych. Z tego też względu wiele firm wyznaczyło system hybrydowy, gdzie pracownicy sekwencyjnie pracują zdalnie a potem przyjeżdżają do firmy w systemie tydzień na tydzień.

Zalety pracy on-line

Podczas trwania pandemii sieć obiegło tysiące zdjęć pracowników, którzy swoje biurowe zadania wykonywali jeszcze w piżamach czy szlafroku. To co na początku było czymś nowym i fajnym, niestety na dłuższą metę przyniosło więcej szkód niż pożytku. Jednak praca on-line daje nam wolność. Możemy przedłużyć poranny spacer albo też bez problemu odebrać wcześniej dziecko ze żłobka. I w sumie to nie jest tak złe rozwiązanie, jak próbuje się ukazać je w mediach. Chociaż na dłuższy czas, wcale nie za dobre.

Czy praca on-line jest dla każdego?

Jeżeli nie masz konkretnych predyspozycji który pomagają ci w pracy on-line, będziesz się zwyczajnie męczyć. Wizerunki pracującej osoby na Malediwach czy bujająca się na hamaku to tylko wycinek z życia tej osoby. Najczęściej nie jest pokazane, że dana konkretna praca i tak musi być wykonana, więc na opalanie nie starcza za wiele czasu.

Praca on-line będzie doskonałym pomysłem, jeżeli lubisz pracę którą wykonujesz oraz masz wysokie poczucie obowiązku względem pracodawcy. Trzymając się ustalonego harmonogramu, wchodzisz w określony rytm a do tego nie tracisz czasu na dojazdy. Jednak gdy potrzebujesz wokół siebie ludzi, to nie będzie dobry wybór. Spotkania na platformach typu zoom czy teams nie zastąpią rzeczywistego kontaktu.