Rozliczenie pracy on-line. Własna działalność czy inne sposoby?

Praca on – line na freelansie to szereg korzyści, głównie związanych z elastycznym czasem pracy. Jednak decydując się na przejście “na swoje”, musimy mieć świadomość, że praca zostaje z nami cały czas. I to my musimy ją rozliczyć. Czy zawsze założenie własnej działalności to dobry pomysł?

Firma i papierologia

Zakładając własną działaność gospodarczą, musimy liczyć się z wydatkami na księgowość. W dobie ciągle zmieniających się przepisów praca na własny rachunek i jeszcze obycie podatkami i opłatami graniczy z cudem. Dlatego też, aby spać spokojnie i móc skupić się na własnym działaniu, potrzeba wsparcia.

Można również pokusić się o założenie firmy na zasadach działalności nierejestrowanej. Jednak i tutaj bardzo mocno trzeba pilnować wysokości osiąganego dochodu, aby przypadkiem nie wskoczyć na kolejny próg. Wtedy z automatu stajemy się przedsiębiorcami na normalnych warunkach. I płacimy pełne opłaty z tytułu ZUS i urzędu skarbowego.

Inkubatory przedsiębiorczości

Często przy uniwersytetach i jednostkach zrzeszających młodych ludzi, funkcjonują inkubatory przedsiębiorczości. Korzystanie z ich usług jest z reguły bezpłatne, jednak aby dostać się do projektów, trzeba spełnić bardzo wyśrubowane wymagania. Z reguły korzystają z nich osoby do 30 roku życia.

W internecie można również spotkać portale, które pośredniczą między sprzedającym a zamawiającym, wystawiając FV w imieniu tego pierwszego. Pobierają za to opłaty, jednak w tym przypadku odpada zarówno papierologia jak i relacje na linii zleceniodawca- zleceniobiorca. To dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy traktują swoją pracę jako dodatkowy zarobek.