Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Jedno jest pewne- tanio już było!

Wzrosty cen materiałów budowlanych zaskakują nawet samą branżę. Jeśli już konkretne materiały są dostępne, to zazwyczaj po koszmarnie wysokich cenach. Te, jeszcze z dwa lata temu były o połowę mniejsze. Budować się w 2022 roku nie jest łatwo. Ale też nie jest to rzecz niemożliwa!

Stan zerowy i surowy

Weźmy pod uwagę budynek o powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych. Do tego standardowy garaż jednostanowiskowy. Materiał z jakiego będzie wykonany, to najpopularniejszy obecnie bloczek silikatowy. Aby zrobić wszystkie roboty ziemne wraz z fundamentami, ścianami podziemia i izolacja fundamentów, trzeba mieć nieco ponad 50 000 zł.

Przejście do kolejnego etapu, obejmującego stan surowy, to już wydatek około 260 000 zł Wchodzą w to prace związane ze ścianami, stropami, sklepieniami, schodami i podestami. To również koszt dachu w konstrukcji i pokryciu. Znajdzie się tu również izolacja nadzienia oraz wyrównanie posadzki.

Wykończenie wewnętrzne

Aby przejść do stanu deweloperskiego, trzeba wyłożyć nieco ponad 200 000. Prace obejmują tu położenie tynku i oblicowania, okna i drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do tego postawienie ścianek działowych w technologiach suchych oraz roboty malarskie. Tyle zapłacisz również za posadzki oraz inne roboty wykończeniowe wewnętrzne.

Wykończenie zewnętrzne

Aby zamknąć dom należy również położyć elewację oraz wykonać różne roboty zewnętrzne. To koszt około 90 000 złotych. Do tego dochodzą również instalacje kanalizacyjne, gazowe i wodociągowe. To kolejny wydatek rzędu 34 000zł. Zabierając się za instalacje centralnego ogrzewania, mamy tu jeszcze wydatek około 36 000 zł. Jest on jednak uzależniony od metody jaką wybierzemy do ogrzewania.

Kolejnymi wydatkami są jeszcze instalacje elektroenergetyczne, bez których dom nie może normalnie funkcjonować. Niezbędny jest zakup i montaż nie tylko tablic rozdzielczych i instalacji oświetleniowej. To również gniazda wtykowe oraz instalacja odgromowa i uziemiająca. Należy przygotować się na koszty rzędu 27 000 zł. W konsekwencji wychodzi nam kwota około 800 000 i to bez mebli, malowania i wyposażenia łazienki.