Czym jest Bitcoin? – garść podstawowych informacji

Bitcoin jest formą waluty cyfrowej, tworzonej i przechowywanej elektronicznie. Fizycznie nie istnieje. Bitcoiny nie są drukowane, tak jak dolary czy euro – są produkowane przez ludzi, a coraz częściej firmy, obsługujące komputery na całym świecie, korzystające z oprogramowania rozwiązującego problemy matematyczne.

Bitcoin jest pierwszym przykładem kryptowaluty i został wymyślony przez nieznanego programistę (lub grupę programistów) pod nazwą Satoshi Nakamoto.

Protokół bitcoin – zasady, dzięki którym bitcoin działa – mówią, że tylko 21 milionów bitcoinów może kiedykolwiek zostać stworzonych przez górników. Problemy matematyczne, które rozwiązują komputery, stają się coraz trudniejsze do utrzymania w ryzach operacji wydobywczych i zaopatrzenia.Co cztery lata liczba ta zmniejsza się o połowę, aż w 2140 roku osiągnie zero. Po tym roku nie będą tworzone żadne nowe bitcoiny.

Blockchain to rozproszona baza danych, która rejestruje transakcje na wielu komputerach. Zapewnia sposób na tworzenie odpornych na manipulacje, niezmiennych rekordów bez potrzeby posiadania organu centralnego. Bitcoin jest pierwszą zdecentralizowaną walutą cyfrową, która została wprowadzona w 2009 roku. Bitcoiny są tworzone przez „kopanie”, czyli proces dodawania rekordów transakcji do publicznej księgi wcześniejszych transakcji Bitcoina.