Kredyt hipoteczny na dom modułowy. Czy otrzymasz go na zwykłych zasadach?

Kiedy materiały budowlane kosztują z dnia na dzień coraz więcej, wielu z nas myśli o wybudowaniu domu modułowego. Jest to o wiele tańsza i na dodatek szybsza w realizacji opcja posiadania własnego kawałka podłogi. Jednak, czy równie szybko otrzymamy kredyt w banku?

Na podobnych zasadach

Jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na dom modułowy, przede wszystkim musisz spełnić podstawowe kryteria. Będzie to więc pełna zdolność kredytowa oraz wkład własny. Problem pojawia się, gdy dochodzimy do klauzuli, w której dom, na który bierzemy kredyt, musi być trwale związany z gruntem. Przypadek domu modułowego może być problematyczny i tutaj wiele zależy od samego banku.

Kredyt taki jest wypłacany w transzach, które są odzwierciedleniem ustaleń wynikających z umowy kredytowej. Większość banków w Polsce nie rozgranicza tu prac nad domem zwykłym a zabudowaniami w formie modułowej.

Jaka kwota?

Mały dom modułowy to koszt od 260 do nawet 350 tysięcy złotych. Jeżeli chcesz większy, ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, musisz już zapłacić ponad pół miliona złotych. Szacując wielkość kredytu, musisz mieć zapewniony wkład własny w wysokości od 200 do 430 tysięcy złotych.

Analitycy finansowi dodatkowo nie rekomendują pobierania innych instrumentów finansowych pod budowę domu modułowego. Kredyt gotówkowy to złe rozwiązanie pod względem kwoty kredytu – może okazać się za mała. Dodatkowo, okres spłaty wynosi zwykle tylko 10 lat. Jeżeli doliczysz również wysokie miesięczne raty, wszystko okaże się po prostu nieopłacalne.

Artykuł zawiera płatny link do strony partnera.