Czy banki podwyższą oprocentowanie depozytów? KNF wysłała upomnienia!

Niejeden z nas dodał pismo z banku informujące o tym, że wraz z podwyżkami stóp procentowych, w górę również idzie oprocentowanie kredytów. Patrząc jednak z drugiej strony, oprocentowanie depozytów wciąż jest na poziomie 0,1 procent. I na to zwraca uwagę KNF.

Łatwy i szybki zysk

Nie da się ukryć, że podwyżki stóp procentowych to dobra wiadomość dla bankowców. Dzięki trzeb podwyżkom od października 2021, branża zarobiła około 4 miliardy złotych więcej. Nic nie wskazuje na to, aby w 2022 sytuacja miała się zmienić. Czeka ich więc bankowe eldorado.

Kredytobiorcy liczą każdą złotówkę

Z drugiej strony każdy, kto ma kredyt w banku z przestrachem słucha doniesień o kolejnym podwyższeniu stopy procentowej. Wraz z nią rośnie rata kredytu i to nawet o połowę. W perspektywie kredytu hipotecznego, zaciągniętego na 30 lat, wydaje się to być najczarniejszym snem.

Oprocentowanie lokat bez zmian

W tym wszystkim jest jeszcze trzecia strona – a mianowicie oprocentowanie lokat. To od dłuższego czasu ani drgnie, pozostając na poziomie 0,1 procenta. A przecież złotą zasadą był fakt, że wraz z podwyżką stóp procentowych, rośnie również oprocentowanie lokat. O to właśnie pyta KNF banki i będzie oczekiwał rozsądnych odpowiedzi. Z korzyścią dla klientów banków, miejmy nadzieję.